Με το βλέμμα στραμμένο στον πόλεμο στην Ουκρανία ανακοινώθηκαν την Κυριακή το βράδυ τα βραβεία του 24ου φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης.

της Δήμητρας Κυρίλλου

Μεγάλος νικητής, «Σπίτι από θραύσματα» γυρισμένο στα «μετόπισθεν» του πολέμου, σε ένα ιδιαίτερο ορφανοτροφείο στην Ανατολική Ουκρανία, σκληρό όσο αντιστοιχεί στις καταστάσεις που περιγράφει. Το «Γ@μώ τη δουλειά μου/ F@ck this Job», η άνοδος και πτώση του πρώτου (και μέχρι στιγμής τελευταίου} ανεξάρτητου καναλιού στη Ρωσία πήρε το βραβείο Διεθνούς Αμνηστείας. Από την Ελληνική σοδειά βραβεύτηκαν ο «Χειροπαλαιστής» και το «Το δρομολόγιο». Το εμβληματικό «Τελευταίο ταξίδι», όπου ο Γιάννης Αγγελάκας περιηγείται την Ιαπωνία μέσα από τα κείμενα του Νίκου Καζαντζάκη έλαβε το βραβείο Π.Ε.Κ.Κ.

Το αγαπημένο μας «ΑΝΙΜΑ, Τα φορέματα του πατέρα μου» αρκέστηκε μόνο στο βραβείο ισότητας WIFT, και το συγκλονιστικό «The other half» για την προσφυγική κρίση στην Ελλάδα τιμήθηκε με το βραβείο νεότητας.

Στα ΛΟΑΤΚΙ+ βραβεία, μεγάλος νικητής το «Gabi από τα 8 στα 13», ένας ύμνος στο gender fluidity, διακρίθηκαν επίσης τα «Μελ» και «Σειρήνες».

Αναλυτικά τα βραβεία

Διεθνές διαγωνιστικό μεγάλου μήκους:
Χρυσός Αλέξανδρος: Σπίτι από θραύσματα / A House Made of Splinters του Σάιμον Λέρενγκ Βίλμοντ (Δανία-Φινλανδία-Σουηδία-Ουκρανία)
Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής: Νεαρός Πλάτων / Young Plato των Νεάσα Νι Χίαναν και Ντέκλαν ΜακΓκραθ (Ηνωμένο Βασίλειο-Ιρλανδία-Γαλλία-Βέλγιο)

Διεθνές διαγωνιστικό “Newcomers”:
Χρυσός Αλέξανδρος – Δημήτρης Εϊπίδης: Γη από χρυσάφι / Golden Land της Ίνκα Ακτέ (Φινλανδία-Σουηδία-Νορβηγία)
Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής: Οι οδηγοί του διαβόλου / The Devil’s Drivers των Ντάνιελ Καρσέντι & Μοχάμεντ Αμπουγκέθ (Κατάρ-Γαλλία-Λίβανος-Γερμανία)

Διεθνές διαγωνιστικό “>>Film Forward”:
Χρυσός Αλέξανδρος: Η νύφη / The Bride των Σαμίρα Γκουαντανιουόλο & Τιτσιάνο Ντόρια (Ιταλία)
Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής (εξ ημισείας): Αματέρ / Amateur του Μαρτίν Γκουτιέρεθ (Ισπανία) & Γράμμα στον Νικόλα / Letter to Nikola της Χαράς Καμιναρά (Ελλάδα-Βέλγιο)

Διεθνές διαγωνιστικό podcast:
Βραβείο podcast: Για πάντα του Δημήτρη Ντάσκα (Ελλάδα)
Ειδική μνεία: Αόρατοι της Μαριάννας Κακαουνάκη (Ελλάδα)
Βραβείο – υποτροφία από το φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ σε συνεργασία με τη Σχολή Louis Lumière και το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος: Νεφέλη Σάνη για το podcast Sonic Memorabilia

Βραβείο “Mermaid”:
Γκάμπι: από τα οκτώ στα δεκατρία / Gabi: Between Ages 8 and 13 της Ένγκελι Μπρόμπεργκ (Σουηδία, Νορβηγία)
Ειδική μνεία Ι: Μελ / Mel των Ίνα Σαχακιάν & Πολ Κόεν (Αρμενία-Ολλανδία)
Ειδική μνεία ΙΙ: Σειρήνες / Sirens της Ρίτα Μπαγκντάντι (ΗΠΑ-Λίβανος)

Βραβεία της Βουλής των Ελλήνων “Ανθρώπινες Αξίες”:
Η απονομή αφορά ταινία του διεθνούς διαγωνιστικού τμήματος “Newcomers”.
Παντοτινή άνοιξη / Eternal Spring του Τζέισον Λόφτους (Καναδάς)

Βραβεία ΕΡΤ
Χειροπαλαιστής / Arm Wrestler του Γιώργου Γούση (Ελλάδα)
ΕΡΤ – Thessaloniki Pitching Forum: Βύθιση / Sunken του Δημήτρη Γκότση (παραγωγή: Μίνα Ντρέκη – Marni Films, Ελλάδα)

Βραβείο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου:
Η απονομή αφορά ντοκιμαντέρ πρωτοεμφανιζόμενου δημιουργού του Ελληνικού Προγράμματος σε πρεμιέρα.
Το δρομολόγιο / The Itinerary του Ορέστη Αθανασόπουλου (Ελλάδα)
Βραβείο Docs in Progress: #ΜΕΤΗΣΟΦΙΑ, σε σκηνοθεσία: Βάνια Τέρνερ, Παραγωγή: Onassis Culture, Μαρία Σιδηροπούλου (Δημοσιογραφική Επιμέλεια, Creative Producer), Αμάντα Λιβανού (Συνεργάτης Παραγωγός για το Onassis Culture), Ελλάδα

Βραβείο Διεθνούς Αμνηστίας:
Γ@μώ τη δουλειά μου / F@ck this Job της Βέρα Κριτσέφσκαγια (Ηνωμένο Βασίλειο-Γερμανία)

Βραβείο Διεθνούς Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (FIPRESCI):
Για ταινία του διενθούς διαγωνιστικού: Σπίτι από θραύσματα / A House Made of Splinters του Σάιμον Λέρενγκ Βίλμοντ (Δανία-Φινλανδία-Σουηδία-Ουκρανία)
Για ταινία ελληνικό ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους που συμμετέχει στο διεθνές πρόγραμμα του φεστιβάλ: Χειροπαλαιστής / Arm Wrestler του Γιώργου Γούση (Ελλάδα)

Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ):
Τελευταίο ταξίδι / Last Voyage του Άρη Χατζηστεφάνου (Ελλάδα)

Βραβείο WIFT GR:
ANIMA – Τα φορέματα του πατέρα μου / ANIMA – My Father’s Dresses (Γερμανία)

Βραβείο WWF Hellas:
Bελούδινη βασίλισσα / The Velvet Queen των Μαρί Αμιγκέ & Βενσάν Μουνιέ (Γαλλία)
Ειδική μνεία: Ενοχλητική αρκούδα / Nuisance Bear των Τζακ Γουάισμαν & Γκαμπριέλα Όσιο Βάντεν (Καναδάς)

Βραβεία Νεότητας Φοιτητών Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης:
Καλύτερη ελληνική ταινία: Χειροπαλαιστής / Arm Wrestler του Γιώργου Γούση (Ελλάδα)
Ειδικό βραβείο της Επιτροπής Νεότητας: The Other Half του Γιώργου Μουτάφη (Eλλάδα)

Βραβεία κοινού:
Για διεθνή ταινία άνω των 50′: Παντοτινή Άνοιξη / Eternal Spring του Τζέισον Λόφτους (Καναδάς).
Για διεθνή ταινία έως 50′: Πάρε με εκεί όπου υπάρχει ζωή: γράμμα στον πατέρα μου / Take Me Where There Is Life: A Letter to My Father της Κάρμεν λα Γριέγα (Ισπανία)
Για ελληνική ταινία άνω των 50′: Σπασμένος ήχος / Broken Sound του Φοίβου Κοντογιάννη (Ελλάδα)
Για ελληνική ταινία έως 50′: Iodine – Η Ελλάδα στα ερείπια του Μεσολογγίου / Iodine – Greece on the Ruins of Missolonghi του Ορφέα Περετζή (Ελλάδα)
Για ελληνική ταινία που προβάλλεται διαδικτυακά στις ενότητες Πλατφόρμα και Από οθόνη σε Οθόνη: +1 του Αργύρη Λιάπη (Ελλάδα)

Βραβείο Αγορά LAB:
Πανελλήνιον, σκηνοθεσία: Σπύρος Μαντζαβίνος, παραγωγή: Λεωνίδας Κωνστανταράκος – Alaska Films

Όλα τα βραβεία της Αγοράς υπάρχουν εδώ.