Είναι ο εαυτός τους, στηρίζουν την queer παρουσία τους και κάνουν ακτιβισμό! Αξίζει να ακολουθήσεις αυτά τα queer μοντέλα στο instagram.

1. Cory Wade @coryw4de

Ο πρώτος ανοιχτά gay άνδρας, που συμμετείχε στο America’s Next Top Model. Το 2017 κυκλοφόρησε το άλμπουμ Unify, όπου ερμηνεύει με τη μοναδική φωνή του.


2. Laith Ashley @laith_ashley

Ο τρανς τραγουδιστής, ηθοποιός και μοντέλο, που πρόσφατα εντάχθηκε στο pit crew του RuPaul’s Drag Race της 10ης σεζόν.


3. Munroe Bergdorf @munroebergdorf

Η τρανς ακτιβίστρια και μοντέλο, που χρησιμοποιεί τη δημοτικότητά της για την καταπολέμηση των διακρίσεων γύρω από ζητήματα φυλής, φύλου και ταυτότητας.


4. Rain Dove @raindovemodel

Ο πυροσβέστης που έγινε μοντέλο, ανατρέποντας τα στερεότυπα στη μόδα και τη βιομηχανία του μόντελινγκ γύρω από το φύλο.


5. Buck Angel @buckangel

Τρανς ακτιβιστής και πορνοστάρ, υπέγραψε πρόσφατα για την Zandwagon.


6. Jack Mackenroth @jackmackenroth

Ακτιβιστής, ζει με τον HIV τις τελευταίες τρεις δεκαετίες και ήταν το πρόσωπο της καμπάνιας για τον HIV για πολλά χρόνια.


7. Yasmine Petty @yasminepetty

Τρανς μοντέλο και διευθύντρια μόδας.


8. Catherine McNeil @catmcneil

Μοντέλο από την Αυστραλία, αμφισεξουαλική, με συνεργασίες όπως Dior, Givenchy, Louis Vuitton, Hugo Boss, Jean Paul Gaultier.


9. Shaun Ross @shaundross

Ο πρώτος άνδρας albino μοντέλο της Vogue και GQ. Συνεργάζεται με τους οίκους Givenchy και Alexander McQueen.


10. Freja Beha Erichsen @frejabeha.erichsen

Μοντέλο από τη Δανία, γνωστό για το ανδρόγυνο look της.


11. Becky Holladay @mickeypancake

Ανδρόγυνο tomboy μοντέλο από το Portland, που ξέρει να στηρίζει το ροκ στυλ και τα δερμάτινα. Έχει συνεργαστεί με την Actual Pain, NICCE London, Charlie Boy και Sticks and Stones.


12. Aydian Dowling @alionsfear

Ο πρώτος τρανς άνδρας που κάλυψε το εξώφυλλο του Men’s Health. Ο Aydian είναι ακόμη καταπληκτικός ομιλητής.


13. Courtney McCullogh @courtneymccullough6

Σύγχρονη χορεύτριααπό το LA και μοντέλο. Δηλώνει ότι αγαπά τα ταξίδια κι έχει ταξιδέψει σε Ευρώπη, Ασία, Αυστραλία και Μέση Ανατολή μόνη της.


14. Godfrey Gao @godfreygao

Γεννημένος στη Τυνησία, μοντέλο με έδρα τον Καναδά. Είναι ο πρώτος Ασιάτης που υπέγραψε με τη Louis Vuitton και κέρδισε τον τίτλο «World’s First Asian Supermodel.»