community

Το όνομά μου είναι Harry Saxon

Γεννήθηκα στον Πειραιά το 1982 και μένω κάπου κοντά στο Μάντσεστερ στην Αγγλία. Οι δικοί μου δεν μου έδωσαν αυτό το όνομα, είναι το όνομα που διάλεξα εγώ για τον εαυτό μου. Το βαφτιστικό μου ήταν γυναικείο όνομα, αλλά πολύ νωρίς κατάλαβα ότι δεν έκανε για εμένα. Δεδομένου όμως του ότι δεν ήξερα τίποτα γι αυτό, νόμιζα πως είχα...

Ημερίδα για τη Διεθνή Ημέρα Τρανς Ορατότητας από το Σ.Υ.Δ.

Ημερίδα αφιερωμένη στη Διεθνή Ημέρα Τρανς Ορατότητας διοργανώνει το Σωματείο Υποστήριξης Διεμφυλικών (Σ.Υ.Δ.), την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017, ώρες 17:00-21.00. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Συνεδρίων της Γενικής Γραμματείας Ενημέρωσης και Επικοινωνίας (Φραγκούδη 11 και Αλεξάνδρου Πάντου, Καλλιθέα, πλησίον Παντείου Πανεπιστημίου). "Η Διεθνής Ημέρα Τρανς Ορατότητας, είναι μία ημέρα που αφιερώνεται στην ορατότητα της τρανς κοινότητας, αλλά και στην ενδυνάμωση της...

«Έλα όπως είσαι» στο 6o Τhessaloniki Pride

Με το σύνθημα "Έλα όπως είσαι" το Pride της Θεσσαλονίκης σε καλεί για την 6η διοργάνωσή του, 14- 17 Ιουνίου. Φυσικά, υπάρχει κι η αντίστοιχη αφίσα...    

H Colour Youth για την τρανσφοβική εκδήλωση υπό την αιγίδα του Δήμου Κορινθίας

Με έκπληξη και αποτροπιασμό η Colour Youth – Κοινότητα LGBTQ Νέων Αθήνας ενημερώθηκε για την ημερίδα που προγραμματίζεται με τίτλο: «Από την αποδόμηση του βιολογικού φύλου των εφήβων, στην χειραγώγηση μιας άβουλης κοινωνίας» η οποία θα λάβει χώρα την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 στο Δημοτικό Θέατρο Κορίνθου «Θωμάς Θωμαϊδης». Η εκδήλωση φαίνεται να συνδιοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Θεολόγων...

Διήμερο Συνέδριο Εκπαιδευτικών 2017 από το «Πολύχρωμο Σχολείο»

Το Πολύχρωμο Σχολείο σας προσκαλεί στο Διήμερο Συνέδριο με θέμα «Καλές Πρακτικές για την διαμόρφωση συμπεριληπτικού σχολικού πλαισίου πάνω σε θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού, ταυτότητας φύλου, έκφρασης φύλου και χαρακτηριστικών φύλου» που διοργανώνει σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων 66ου Δημοτικού Σχολείου Αθήνας. Το συνέδριο απευθύνεται κυρίως σε εκπαιδευτικούς αλλά και σε εργαζόμενους/-ες σε φορείς που συνεργάζονται με την εκπαίδευση. Στόχος του...

Διήμερο αφιερωμένο στα τρανς άτομα στη Θεσσαλονίκη

Διήμερη εκδήλωση με τίτλο "Γιατί η καθημερινότητα "τσαλακώνει" τα τρανς άτομα;" θα πραγματοποιηθεί στην συμπρωτεύουσα την Παρασκευή 10 και το Σάββατο 11 Μαρτίου στο στέκι ΤΑΚΙΜ. Το διήμερο είναι μία πρωτοβουλία της "Ανοιχτής Πρωτοβουλίας για ένα αυτό-οργανωμένο Thessaloniki Pride" . Οι διοργανωτές σημειώνουν: "Σήμερα, την εποχή της κρίσης και της συντηρητικοποίησης μεγάλου μέρους της κοινωνίας, ενώ φαινομενικά το κράτος αναγνωρίζει δικαιώματα στα λοατκια+ άτομα (όπως...

Έρευνα για το Σχολικό Κλίμα σε ΛΟΑΤΚ άτομα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση από την Colour Youth

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Σχολικής βίας και του Εκφοβισμού, η Colour Youth – Κοινότητα LGBTQ Νέων Αθήνας ανακοινώνει την έναρξη της «Ερευνας για το Σχολικό Κλίμα» που υλοποιείται διαδικτυακά έως και το καλοκαίρι του 2017. Σκοπός της έρευνας είναι η συλλογή δεδομένων σχετικά με το πώς βιώνουν το σχολικό κλίμα τα ΛΟΑΤΚ άτομα που βρίσκονται...

Το «Δίπλα σου» είναι υποψήφιο στα Ermis Awards

Το βίντεο της Καμπάνιας "Δίπλα Σου" για την ομόφυλη συντροφικότητα περιμένει την ψήφο μας στα Ermis Awards. https://youtu.be/67uQOhEIRMM "Μας το έστειλε ο κολλητός μας στο κινητό με χαμογελαστή φατσούλα και καρδούλα. Το είδαμε καθώς χαλαρώναμε στο καναπέ μας από την τηλεόραση. Χαμογελάσαμε όταν πέσαμε πάνω της στη στάση του λεωφορείου και περιμέναμε να κόψουμε αντιδράσεις όταν βρισκόμαστε στο μετρό περιμένοντας να διέλθει...

Εσύ πώς θα γιορτάσεις τη γιορτή της γυναίκας στις 8 του Μάρτη;

Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 8 Μαρτίου, για την επέτειο από τη μεγάλη εκδήλωση διαμαρτυρίας, που έγινε την ίδια μέρα του 1857 από τις εργάτριες της κλωστοϋφαντουργίας στη Νέα Υόρκη. Το αίτημά τους ήταν οι καλύτερες συνθήκες εργασίας. Η συγκέντρωση των γυναικών μπορεί να διαλύθηκε από την αστυνομία, αλλά δυο χρόνια μετά, οι γυναίκες που συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις...

Το Athens Pride παρουσιάζει την ιστοσελίδα Diversity Europe

από την Άντρεα Γκίλμπερτ Το Athens Pride παρουσιάζει την ιστοσελίδα Diversity Europe. Είναι αποτέλεσμα του προγράμματος Visionary Youth (YQE) του Erasmus+, στο oποίο συνεργάστηκαν επτά LGBTIQ οργανώσεις από ισάριθμες ευρωπαϊκές χώρες*, ανάμεσά τους και το Athens Pride. Η ιστοσελίδα Diversity Europe απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες που ασχολούνται με τη νεολαία – κοινωνικούς λειτουργούς, ψυχολόγους, εκπαιδευτικούς κλπ – οι οποίοι γενικώς δεν συμμετέχουν...

Ακόμη ένα χρώμα πρόσθεσε ο δημιουργός της rainbow σημαίας

Ακόμη ένα χρώμα προστέθηκε στη γνωστή rainbow pride σημαία, απ' τον δημιουργό της, Gilbert Baker. Η σημαία - το πιο αναγνωρίσιμο σύμβολο της LGBT+ κοινότητας- φέρει πλέον και μια ακόμη λωρίδα στο χρώμα της λεβάντας, αντιπροσωπεύοντας τη διαφορετικότητα. Σχετιμά με τη rainbow σημαία: Σχεδιάστηκε στις ΗΠΑ το 1976 από τον Gilbert Baker Ο Baker έφτιαξε τη σημαία όταν ο Ηarvey Milk τον προκάλεσε...

Πραγματικότητα και καθοδηγητικές αρχές για τη διασφάλιση μιας LGBTQI ενταξιακής εκπαίδευσης

Βρισκόμαστε σε μια θετική χρονική συγκυρία για τα LGBTQI δικαιώματα στην Ελλάδα μετά τη θέσπιση του σύμφωνου συμβίωσης για ομόφυλα ζευγάρια –παρά το γεγονός ότι αποτελεί ένα αργοπορημένο και άτολμο βήμα καθώς δεν προχώρησε κυρίως στο θέμα της παιδοθεσίας. Είναι θετικό ότι συζητιέται το θέμα της νομικής αναγνώρισης της ταυτότητας φύλου για τους τρανς ανθρώπους σε νομοπαρασκευαστική επιτροπή. Χρειάζεται...

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ANTIVIRUS